Den danske kemikalievirksomhed Cheminova kommer utvivlsomt til at levere store mængder insektgift som led i verdenssamfundets hjælp til at bekæmpe den værste græshoppeplage i 15 år i Vestafrika. Her er omkring 12 fattige lande nu hårdt ramt. Allerede i foråret leverede Cheminova flere hundrede tons af insektgiften malathion til Marokko, heraf en del med fly fra Billund, for at bekæmpe det truende græshoppeudbrud, og virksomheden på Harboøre Tange venter dag for dag på svar fra FN´s fødevareorganisation FAO om eventuelle nye leverancer. Informationschef Kurt Aabo oplyser til Ritzau, at Cheminova helt naturligt vil få en nøglerolle som leverandør af indsektmidler mod græshopper i Vestafrika, da den danske virksomhed kun har fem-ti konkurrenter på verdensplan. Hvilke mængder og hvilken værdi, ordrerne kan løbe op i for Cheminova, kan han ikke oplyse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand