Efter årsskiftet får folk med slidgigt i knæet mulighed for at få deres skade anerkendt som en erhvervssygdom, hvis den er opstået efter mange års arbejde på knæ eller i hugsiddende stilling. Arbejdsskadestyrelsen har netop besluttet, at slidgigt i knæ skal optages på den ny fortegnelse over erhvervssygdomme. Danmark på forkant Anne Lind Madsen, direktør i Arbejdsskadestyrelsen, mener, at Danmark er på forkant, når man optager slidgigt i knæ på den ny fortegnelse. »Optagelsen betyder, at sagerne ikke længere skal forelægges Erhvervssygdomsudvalget, før de kan anerkendes, og derved kan de afgøres hurtigere. Med ændringerne får den enkelte borger et bedre overblik over, hvad der skal til for at få anerkendt slidgigt i knæ som erhvervssygdom«, siger hun. Slidgigt i hoften, skulderen, nakken og tommelfingeren kommer ikke med på den ny fortegnelse, fordi der efter Erhvervssygdomsudvalgets vurdering endnu ikke er tilstrækkelig medicinsk dokumentation for, at disse sygdomme skyldes bestemte påvirkninger på arbejdet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























