Det statslige svenske energiselskab Vattenfall har i eftermiddag givet tilsagn til energiselskabet Elsams aktionærer om at købe aktier i Elsam. Et egentligt købstilbud kommer først til januar, oplyser direktør i elselskabet ELRO i Randers, Henry Lei Jacobsen. I en henvendelse fra Vattenfall til samtlige Elsam-aktionærer minus olie- og naturgasselskabet DONG, der ejer omkring 24 procent, lover svenskerne at købe en aktiepost på godt 13 procent, som de tidligere har tilbudt at købe til kurs 930. Højere bud Nu lover de en kurs på 970, dvs. 970 kroner for hver aktie på 100 kroner. I fusionsaftalen mellem DONG og Elsam, der blev indgået i fredags mellem Elsams ledelse, DONG og finansminister Thor Pedersen (V) som repræsentant for DONG's eneejer, staten, tilbyder DONG at overtage denne aktiepost på lidt bedre vilkår end de 930 i Vattenfalls første bud. Tilsagnet fra Vattenfall indeholder også en indikation af, hvilken kurs Vattenfall vil give, hvis selskabet får lejlighed til at overtage en større aktiepost i Elsam. Her er ifølge Henry Lei Jacobsen tale om nogle valgmuligheder, bl.a. en kurs på 1.300 som et fast beløb.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.