Bryggerigrup ... nå nej, Royal Unibrew, som den danske bryggerikoncern nu skal hedde, gør klar til at hente mere end en milliard kroner op fra kistebunden og gå på strandhugst blandt konkurrenterne. Med en helt frisk treårig strategiplan som omdrejningspunkt vil Royal Unibrew, som selskabet ventes at komme til at hedde efter aktionærernes ja på den forestående generalforsamling, på jagt efter interessante opkøbsemner - især i Nordeuropa. »Vi har set os om efter kandidater, men vi ligger ikke i konkrete forhandlinger nu. Det kan være flere mindre bryggerier eller læskedrikproducenter - eller måske en enkelt stor. Det hele afhænger af, hvad der er det rigtige, og at vi er sikre på, at det økonomisk vil give det rigtige afkast«, siger adm. direktør Poul Møller fra det kommende Royal Unibrew. Satser på Østersøen Royal Unibrew har fokus rettet mod opkøbsemner i Nordeuropa, hvor koncernen har de fleste aktiviteter, i Italien, som er et særligt lukrativt marked, og inden for maltøl, hvor koncernen er stor i især Caraibien. Royal Unibrew har ekspanderet i Baltikum de seneste år, og landene rundt om Østersøen er vigtige for den danske koncern. »Vi skal have lukket lågen. Derfor skal vi være større i Polen, hvor vi ser os om efter muligheder og måske også i Nordtyskland. I Tyskland er der mange mindre bryggerier, og den geografiske nærhed til Danmark gør det interessant for os«, siger Poul Møller. Partnere mangler penge I Norge er Bryggerigruppen allerede aktionær i bryggeriet Hansa Borg og har et tæt samarbejde med Hansa og svenske Spendrups. Om det samarbejde kunne udvikle sig i form af en dansk overtagelse vil Poul Møller ikke kommentere. Faktum er imidlertid, at Bryggerigruppen har godt med penge, mens de norske og svenske partnere mangler kapital. Og opkøb kan være nødvendigt for en koncern, som godt nok er solidt kørende, men som nøjes med at forvente en organisk vækst - altså en vækst genereret af de eksisterende bryggerier i koncernen - på beskedne tre procent. Samtidig med navneskiftet lancerede Royal Unibrew nemlig en ny treårig strategiplan, der skal hæve omsætningen fra de nuværende 3 milliarder kroner til 4,5 milliarder kroner i 2007.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø