Norske rederier er på vej ud af landet i fuldt firspring. Nye skatteregler har gjort det mere attraktivt at udflage til lande som for eksempel Danmark. En tredjedel af alle norske rederier ejes nu via udenlandsk registrerede selskaber, og det tal øges dag for dag, skriver den norske avis Dagens Næringsliv ifølge Ritzau. I stor hast Ifølge et rundspørge, som Norges Rederiforbund har foretaget blandt 120 medlemmer, har mange allerede igangsat arbejdet med at udflage flåden fra Norge. »Undersøgelsen dokumenterer, hvad vi længe har hævdet: At der er en sammenhæng mellem udviklingen af rammevilkårene og størrelsen på den norskejede og den norskbaserede flåde. Og udflagningen sker med meget stor hast nu«, siger administrerende direktør i Rederiforbundet, Marianne Lie, og påpeger, at kun 23 procent af de adspurgte rederier vil satse på Norge. Norsk debat Ifølge Norges Rederiforbund er Storbritannien, Holland og Danmark specielt populære lande at flytte ejerskabet til, mens 20 procent af de adspurgte nævner Singapore. Danmarks Rederiforening har dog ikke oplevet en stor medlemstilvækst fra Norge endnu, siger Jacob K. Clasen, som er konsulent i rederiforeningen. »Indtil videre tror jeg, at der er tale om et indspark til den norske debat på området«, siger han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand