Designeren Isabell Kristensen har valgt at lægge samarbejdet med IC Companys på is, da IC Companys har misligholdt en samarbejdsaftale. »Jeg får ikke den royalty, jeg skal have, i forhold til det, der bliver solgt«, siger hun. Direktør: Isabell Kristensens fejl Hos IC Companys ser administrerende direktør Henrik Theilbjørn med lidt andre briller på sagen. Han mener, at det er Isabell Kristensen, der har misligeholdt aftalen. »Når man som Isabell eksempelvis markedsfører såkaldte Sagamink-pelse i Føtex, så er det ikke i den ånd, vi som mærkevarevirksomhed gerne vil markedsføre mærket 'O' i. Så det er rigtigt, at vi har tilbageholdt royalties i et kvartal, fordi vi også mener, at hun har misligholdt vores samarbejdsaftale«, siger direktøren til Ritzau.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce