Det nye chip-dankort er af en dårlig kvalitet. Det mener både butikker og forbrugere, der oplever, at chippen simpelthen falder af eller går i stykker, og både belægningen og magnetstriben lider samme triste skæbne. Christian Bæk Larsen, butiksbestyrer i computerbutikken Shg.dk i Århus, siger til Computerworld, at chippen alt for hurtigt bliver slidt og i mange tilfælde kun kan bruges 10 gange, før den går i stykker. Shg.dk er en af de få butikker, der fortsat bruger chippen - primært fordi bankerne fra næste årsskifte ikke længere dækker tab, som skyldes svindel med magnetstriber. Men butiksbestyreren ser dagligt dankort, hvor chippen er trykket ind, slidt af, faldet ud eller bare gået i stykker. Computerworld har snakket med flere andre butiksbestyrere og forbrugere, der har tilsvarende erfaringer med dankortet. Dankort A/S erkender problem Hos Dankort A/S, der overordnet står for det nye dankort, beklager man, at både butikker og forbrugere har haft problemer med kvaliteten. Kommunikationschef Jakob Rasborg erkender, at mange af de nye kort har fejl, men Dankort A/S har endnu ikke fuldt overblik over, hvor stor fejlprocenten er. Det skyldes, at langt størstedelen af butikkerne stadig bruger magnetstriben, og at mange forbrugere derfor endnu ikke har opdaget, om chippen er i stykker.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak