OMXC20. Det kan lyde som en ny type motor - men faktisk er det bare det nye navn til aktiernes top 20 på Københavns Fondsbørs. Efter 16 år skifter KFX-indekset nemlig navn til OMX Copenhagen 20 - eller OMXC20. Navneforandringen er et led i harmoniseringen af indekser på børserne i København, Stockholm og Helsingfors. I første omgang kommer der ikke noget samlet indeks over de 20 eller 30 største nordiske aktier - det sker først, når Island og Norge vil deltage i børssamarbejdet, siger direktør for Københavns Fondsbørs Hans-Ole Jochumsen. »Jeg tror ikke, at der er behov for et indeks, der ikke omfatter alle de nordiske lande. Vi kigger på en løsning for et handelsbart indeks med aktier fra hele Norden«, sagde Hans-Ole Jochumsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























