Laveste antal arbejdsløse siden 2002

Lyt til artiklen

Antallet af ledige fortsætter med at falde, og i september blev køen af ledige kortet af med 5300 personer, viser tal fra Danmarks Statistik. Det giver det laveste antal arbejdsløse siden 2002. Jævnt faldende Det svarer til, at 151.600 personer modtog dagpenge i september, og dermed lå den sæsonkorrigerede ledighed på 5,5 procent af arbejdsstyrken. Den sæsonkorrigerede ledighed har nu været jævnt faldende siden december 2003, hvor den toppede med 184.400 ledige. Og det nuværende ledighedsniveau er det laveste siden december 2002, hvor ledigheden var nede på knap 150.000 personer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her