Fleksjobordningen bliver nu strammet op. Det sker som et resultat af, at regeringen har indgået et forlig om en justering med Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti. I store træk betyder forliget, at visitationen i kommunerne skal blive bedre, ledigheden for de visiterede til fleksjob skal ned, det offentlige tilskud skal tilpasses i forhold til i dag, og administrationen af fleksydelsen skal lægges ud i kommunerne. Kritiseret ordning Ordningen blev så sent som i slutningen af januar kritiseret af både LO og Dansk Arbejdsgiverforening, fordi de mener, at alt for mange kommer i fleksjob og til en alt for høj ydelse. I dag er knap 38.000 danskere i fleksjob, mens der er omkring 14.000 personer, der venter på at få et fleksjob. Det svarer til, at hver femte, der er visiteret til et fleksjob, er ledige
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Trump: Vi vil trække langt flere end 5000 soldater hjem fra Tyskland
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin



























