Landets privatansatte havde en årsstigning i lønnen på 2,9 procent i sidste kvartal af 2005, og det er en lille stigning i forhold til kvartalet før, hvor årsstigningen lå på 2,8 procent. Det viser tal fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA). Løninflationen er således svagt stigende, og økonomer forventer derfor et stigende lønpres. Senioranalytiker Jes Asmussen fra Nordea betegner stigningerne som »moderate«. Frygter lønpres Økonomen venter dog, at risikoen for lønpres vil være dominerende tema i 2006, og den tanke er også i spil hos chefanalytiker Steen Bocian fra Danske Bank. Han venter faktisk, at der vil komme et tiltagende lønpres i 2006 på grund af kombinationen med den nuværende ledighedsudvikling - med kortere arbejdsløshedskø, samt de gunstige udsigter for dansk økonomi.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce