Ryanairs timing kunne næsten ikke være bedre, da det irske lavprisselskab i dag holdt roadshow for de danske piloter i SAS på Hotel Hilton i Københavns Lufthavn. Mødet fandt sted kun et halvt døgn efter forhandlingerne om piloternes fremtidige ansættelse i SAS brød sammen. Flyttede til større lokaler Interessen var så stor, at Ryanair efter en times foredrag måtte flytte arrangementet til et større lokale. Flere end 200 SAS-piloter var mødt frem for at høre nærmere om karrieremulighederne hos konkurrenten, som skal bruge 200 ekstra piloter fra 1. april. Det svarer til cirka hver tredje danske pilot i SAS. En af de fremmødte, styrmand René Arpe, lægger ikke skjul på, at den aktuelle situation i SAS og de seneste fire års nedskæringer, der hidtil har kostet 350 piloter jobbet, er en stærkt medvirkende årsag til, at han selv var mødt frem på Hotel Hilton. Bedre løn hos Ryanair »Karrieremulighederne i SAS er ikke det samme, som det var tidligere, og det er man jo nødt til at forholde sig til. Når man ikke længere har en god fornemmelse i maven, når man møder op på jobbet, så er det måske på sin plads at overveje alternative muligheder«, siger René Arpe. Han vil nu tygge lidt på Ryanairs tilbud, som han betegner som spændende og interessant både økonomisk og karrieremæssigt. Ryanairs tilbud til SAS-piloterne indeholder en månedsløn på 52.200 kroner for kaptajner og 34.800 kroner for styrmænd efter skat. En pilot i SAS har en markant lavere løn, hvad angår både kaptajner og styrmænd. Ingen strejke Trods tirsdagens totale kollaps i forhandlingerne mellem SAS og piloterne, hvor SAS-ledelsen meddelte, at man mod piloternes vilje vil overflytte dem til de nationale selskaber med virkning fra 1. marts, mødte alle piloter på arbejdet i morges.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Det føles mærkeligt at grine her. Og det viser, hvor stort hans talent er




























