Boligejere og forbrugere må belave sig på højere renter. Økonomerne mener, at risikoen for flere selvstændige renteforhøjelser fra Nationalbanken er til stede, og det kan udvide rentespændet til eurorenten yderligere. Dertil kommer, at Nationalbanken skygger renteudviklingen i den Europæiske Central Bank (ECB), som ventes at hæve den toneangivende rente hen over året med op mod 0,75 procentpoint. Og her vil Nationalbanken følge med i samme tempo, fordi kronen er bundet til euroen. Mere pres på kronen Cheføkonom i Sydbank, Jacob Graven, mener, at presset på kronen vil fortsætte på kort sigt. »Flere selvstændige renteforhøjelser kan derfor ikke udelukkes. Men i løbet af få måneder vil kronen sandsynligvis blive stabiliseret. Den stærke danske økonomi er således en garanti for, at der ikke er kraftige renteforhøjelser på vej«, vurderer Jacob Graven. Den vurdering deles af senioranalytiker i finanskoncernen Nordea, Jes Asmussen. Investeringer søger mod udlandet »Vi ser, at tendensen til kapitaludsiving fortsætter, og det dæmmer en selvstændig renteforhøjelse på 0,10 procentpoint ikke op for. Derfor er risikoen for yderligere selvstændige renteforhøjelser til stede«, siger Jes Asmussen. Pensions- og livsforsikringsselskaber leder efter givtige investeringer, og den sunde danske økonomi med store overskud på de offentlige budgetter gør, at staten har barberet store milliardbeløb af sit lånebehov. Derfor er udbuddet af statsobligationer på et historisk lavt niveau. Pensions- og livsforsikringsselskaberne må af samme grund investere i udlandet. Stadig kun småpenge På trods af dagens overraskende renteforhøjelse, bør boligejerne ikke bekymre sig. Cheføkonom i Jyske Bank, Klaus Kaiser, siger, at dagens renteforhøjelse isoleret betyder en udgift på 25 kroner mere om måneden for et lån på en million kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.