Mejeriselskabet Arla misbruger Muhammed-krisen til at give mælkeprisen til landmændene endnu et nøk nedad. Mælkeproducenterne føler sig som gidsler i konflikten. Det fastslår Peder Mouritsen, formand for Landsforeningen af Danske Mælkeproducenter, der anklager Arla-toppen for dårlig ledelsesstil. Kunne finansieres via selskabets formue Kritikken kommer efter, at Arlas bestyrelse tirsdag nedsatte mælkeprisen til mælkeproducenterne med 3, 3 øre per kilo leveret mælk i kølvandet på andelsselskabets tabte markedsandele i Mellemøsten. Men i stedet for at ramme landmændene på pengepungen her og nu burde Arla-ledelsen have set sig om efter andre måder at finansiere krisen på - for eksempel via selskabets formue på 7,5 milliarder kroner, påpeger Peder Mouritsen. For en gennemsnitslandmand koster prisnedsættelsen omkring 26.400 kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.