USA's tidligere centralbankchef, Alan Greenspan, advarer imod et globalt fald i priserne på ejendomme og værdipapirer. Årsagen er den verdensomspændende overflod af penge. Advarslen faldt ifølge Reuters, da Greenspan i dag holdt en satellittransmitteret tale for en finansiel konference i Sydkoreas hovedstad Seoul. Han satte ikke nogen præcis dato på, hvornår nedturen begynder. »Aktiver er steget for hurtigt« »Men jeg er rimeligt sikker på, at det vi ser på i dag er en unormal situation«, sagde han. Han pegede på, at markedsværdien på bl.a. ejendomme og andre aktiver verden over er steget hurtigere end landenes bruttonationalprodukter på grund af globalt faldende renter. Adspurgt ville Greenspan dog ikke hæfte betegnelsen »irrationel optimisme« om stemningen på de finansielle markeder. Det var den vending, han brugte, da han pegede på udviklingen af bobler på de finansielle markeder i årene op til IT-boblens brist i 2000 og aktiemarkedernes efterfølgende styrtdyk. Ro på i Danmark Herhjemme mener analytikerne dog ikke, at faren for et kollaps på boligmarkedet og aktiemarkedet er overhængende. »Vi har haft 10 år med lave renter og meget store prisstigninger på ejendomspriserne globalt. Så jo, selvfølgelig er risikoen for et prisfald større end normalt. Men vi er optimister, og tror på en blød landing, hvor huspriserne stabiliserer sig og flader ud, uden at der bliver tale om egentlige prisdyk«, siger chefanalytiker i Danske Bank, Steen Bocian.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























