Flest danskere siger fortsat ja til en fælles europæisk mønt. Fra januar til april i år steg antallet af ja-sigere en smule. Samtidig er andelen af nej-sigere dog steget med 2,5 procentpoint til 36,7 procent. Og det betyder, at ja-sidens samlede forspring blev reduceret fra 11,3 procentpoint i januar til 10,4 procentpoint i april. Det viser en analyse om dansk deltagelse i ØMUen fra Danske Bank. Hver femte er i tvivl Samlet set svarer 43,4 procent af de adspurgte i april, at de med sikkerhed ville stemme ja til dansk ØMU-deltagelse, mens denne andel lå på 42,9 procent i januar. Fortsat er hver femte dansker dog i tvivl om, hvor de vil sætte krydset ved en afstemning om dansk deltagelse i den fælles europæiske mønt.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Henrik Palle: Hun er helt perfekt i hovedrollen
-
Politi affyrer skud: Nu er 47-årig mand anholdt
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























