Transportminister Flemming Hansen (K) er 'rystet' over, at fortrolige oplysninger om regeringens beregninger for statens olieindtægter er blevet lækket til pressen. Ministeren siger til Børsens Nyhedstjeneste, at han er overbevist om, at det er en folketingspolitiker, som står bag lækagen, og ministeren nævner muligheden for at lade politiet undersøge sagen. »Jeg er rystet over, at fortrolige oplysninger bliver lækket, hvor vi endda, hvis vi sætter politiet på, kan se, hvem der har gjort det. Jeg er meget pikeret over, at man ikke kan sende noget fortroligt til Folketinget«, siger Flemming Hansen. Overvurderer skatteindtægter Det var dagbladet Information, som kunne offentliggøre et hemmeligt notat, der viser, at regeringen groft har overvurderet skatteindtægterne fra Nordsøolien. Flemming Hansen vil nu gå til til Folketingets formand, Christian Mejdahl (V). »Jeg vil klage til Folketingets formand. Det er ubehageligt. Det er andre menneskers og virksomheders private regnskaber, som man offentliggør«, siger Flemming Hansen. Men kan det kun være en folketingspolitiker? »Det kan ikke være andet. Det er kun sendt til Folketinget. Det, synes jeg, er ubehageligt«, siger Flemming Hansen. Afventer Folketinget Af det hemmelige notat, som er lagt på Informations hjemmeside, kan man se, at der i marginen er tilføjet flere håndskrevne noter. Det er disse noter, som, Flemming Hansen mener, kan bruges til at finde frem til personen, der har lækket historien. Transportministerens særlige rådgiver oplyser dog til Ritzau, at ministeriet ikke selv har tænkt sig at bede politiet undersøge sagen. Det skridt vil i givet fald være op til Folketinget.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























