Rederiet bliver en Pram fattigere

»Jeg har været direktør og formand i mere end 30 år, så det vil ikke genere mig at få mere tid i tilværelsen«, har Michael Pram Rasmussen sagt til Jyllands-Posten.
»Jeg har været direktør og formand i mere end 30 år, så det vil ikke genere mig at få mere tid i tilværelsen«, har Michael Pram Rasmussen sagt til Jyllands-Posten.
Lyt til artiklen

Landets mest indflydelsesrige erhvervsperson’ og ’bestyrelseskongen’ er udtryk, som i det seneste tiår er blevet brugt om Michael Pram Rasmussen. Nu skal der findes andre ord at beskrive den 62-årige erhvervsmand med. A.P. Møller – Mærsks offentliggørelse af et årsregnskab for 2016 med et i danmarkshistorien rekordstort underskud på 13,2 milliarder kroner blev forleden fulgt af en udmelding om, at Michael Pram Rasmussen fratræder som Mærsk-gruppens bestyrelsesformand.

I mere end 13 år har Pram Rasmussen været bestyrelsesformand i A. P. Møller – Mærsk. Det er så længe, at udskiftningen i toppen ikke i sig selv er uventet. Det er mere tidspunktet, der virker noget ubekvemt. Dels er det altid rarere at forlade festen i tide, hvad Michael Pram Rasmussen sikkert også selv ville sige. Dels undrer timingen nogle analytikere, fordi A.P. Møller – Mærsk for så relativt kort tid siden som i juni 2016 skiftede ud i cheftoppen, da Nils Smedegaard Andersen blev afløst af Søren Skou:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her