Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Skyhøje el- og gaspriser vil gøre vinteren dyr, men de oplagte løsninger vil kun forværre problemet, advarer eksperter.

Økonomer advarer: Intet redder os fra at måtte spare på gassen

    Det statsejede energiselskab Dong Energy er på vej med en ny kæmpeinvestering i Nordsøen, der vil indbringe indtægter for 110 milliarder kroner. Reportage fra Dongs boreplatform Siri i Nordsøen, hvor der pumpes olie op.   Foto: Magnus Holm
Det statsejede energiselskab Dong Energy er på vej med en ny kæmpeinvestering i Nordsøen, der vil indbringe indtægter for 110 milliarder kroner. Reportage fra Dongs boreplatform Siri i Nordsøen, hvor der pumpes olie op. Foto: Magnus Holm
Lyt til artiklen

Ingen ved med sikkerhed, hvor dyr vinteren bliver i el og gas, men markedet forventer, at Europa og dermed Danmark får voldsomme regninger, når vinteren kommer.

På engrosmarkederne er det muligt at købe energi til en fast pris ud i fremtiden ved at købe såkaldte futures. De er ikke en facitliste over, hvad priserne bliver, men viser markedets forventning til prisudviklingen. Og havde man håbet på et tegn på, at priserne ville falde i nær fremtid, er de tal en virkelig dårlig nyhed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her