Aktierne er steget med raketfart, på forventning om at renten i årets løb vil falde som en sten. Nu falder aktierne igen, efterhånden som investorer indser deres overoptimisme.

Aktierne falder efter grum erkendelse: »Nu går det op for investorerne, at de kan have taget fejl«

Lyt til artiklen

Aktierne er faldet verden over i det indeværende døgn og forstærker en ugelang tendens, som har suget værdi ud af virksomheder og pensionsopsparinger. Det europæiske aktieindeks Stoxx Europe 600 faldt i går med 1,2 procent, hvilket Financial Times opgør som indeksets værste dag siden slutningen af oktober sidste år.

Årsagerne er flere, men blandt de vigtigste er, at mange investorer er kommet til en grum erkendelse: De kan meget vel have taget fuldkommen fejl på et helt afgørende område – renteudviklingen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her