Novo Nordisk kan sagtens fortsætte sin voldsomme vækst i det kommende år, men presset for at sænke prisen på fedmemidler vil vokse, vurderer analytikere.

Novos slankeeventyr skaber rekordoverskud – og et endnu stærkere middel kan være på vej

Illustration Caroline Niegaard
Illustration Caroline Niegaard
Lyt til artiklen

Når man i forvejen er en af verdens 20 mest værdifulde virksomheder, er det fuldkommen uhørt at øge sin indtjening med 37 procent på blot et år. Det er imidlertid netop, hvad Novo Nordisk har gjort, viser årsregnskabet, hvor overskuddet lyder på 83,7 milliarder kroner efter skat.

Nyheden fik kortvarigt Novo-aktien til at stige så meget, at den slog sin tidligere kursrekord, og Novo Nordisk er dermed nu det blot andet europæiske firma, som har været mere end 500 milliarder dollars værd i markedsværdi, skriver flere internationale erhvervsmedier. Det første firma var den franske koncern LVMH, som blandt andet ejer modegiganten Louis Vuitton, og som Novo nu er større end.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her