Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Ny dyster rapport om boligmarkedet

Lyt til artiklen

Det er danskernes høje nettogæld, der er en af årsagerne, fremgår det af en international kredit-analyserapport.

Boligmarkederne i Danmark, Storbrittanien og New Zealand er de mest sårbare i verden for tiden, og danskerne er som forbrugere de mest forgældede. Det fremgår af en netop offentliggjort rapport fra det amerikanske kredit-analysefirma Fitch Ratings ifølge Financial Times.

En kombination af overvurderede ejendomme og højt forgældede forbrugere gør den danske boligøkonomi specielt sårbar over for rentestigninger i takt med, at centralbanker verden over strammer rentesatserne, mener Fitch Ratings, der dermed tegner et dramatisk billede af Danmark - som et land forrest i køen til fallit.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her