Sommerhusejere er pressede

Udlejning. Flere vil gerne leje sommerhuset ud, færre vil leje. Det er en giftig cocktail for økonomisk pressede ejere.
Udlejning. Flere vil gerne leje sommerhuset ud, færre vil leje. Det er en giftig cocktail for økonomisk pressede ejere.
Lyt til artiklen

12.000 ekstra fritidshuse er dukket op i udlejningsbureauernes kataloger på et år - og flere sommerhusejere forsøger at udleje deres hus i længere perioder af året.

Men samtidig er lejerne er på tilbagetog. Det betyder, at antallet af udlejede uger faldt med tre procent fra sæsonen 2010-11 til i år, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her