Realkredit-branchen: Bidrag kan stige yderligere

risikostyring. Karsten Beltoft, der er direktør i Realkreditforeningen, siger, at bidragssatsernes størrelse afspejler den risiko, der er ved lånene.
risikostyring. Karsten Beltoft, der er direktør i Realkreditforeningen, siger, at bidragssatsernes størrelse afspejler den risiko, der er ved lånene.
Lyt til artiklen

Renterne er faldet voldsomt de seneste år, og trods den seneste måneds rentestigninger ligger både de korte og lave renter fortsat på et lavt niveau. Dermed er det blevet betydeligt billigere at være boligejer. Til gengæld er de bidrag og gebyrer, man skal betale som boligejer, steget med rekordfart. Og der er ikke noget, der tyder på, at stigningerne vil stoppe nu, lyder det fra realkreditsektoren.

De begrunder stigningerne med skærpede kapitalkrav, altså at myndigheder og ratingbureauer har hævet kravene til, hvor meget økonomisk sul realkreditinstitutterne skal have på sidebenene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her