2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

De kommer til Danmark for at arbejde eller studere, men på et presset boligmarked bliver mange udlændinge mødt af grådige udlejere, der giver pokker i de danske lejeregler. Mød to udenlandske lejere, der har valgt at kæmpe for at få deres penge igen.

Daniel betalte for meget i husleje: »Jeg syntes godt nok, det var dyrt«

Ved at tage kontakt til det juridiske rådgivningsfirma Rent Hero, fandt 28-årige Daniel Hershcovich ud af, at hans udlejer snød ham for 2.000 kroner om måneden. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Ved at tage kontakt til det juridiske rådgivningsfirma Rent Hero, fandt 28-årige Daniel Hershcovich ud af, at hans udlejer snød ham for 2.000 kroner om måneden. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklenLæst op
08:50

Jonathan Lewis nægter at give op.

Selv om han netop er rejst hjem til Finland, kæmper han stadig for at at få sine penge tilbage. 32.000 kroner er mange penge for en studerende. Men det handler ikke længere kun om pengene:

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her