Ekspert: Bayerngas kan lægge sag an mod Danmark

Kompensation. Bayerngas opgiver den danske del af Nordsøen og overvejer sagsanlæg. Billedet er fra en dansk platform i Nordsøen.
Kompensation. Bayerngas opgiver den danske del af Nordsøen og overvejer sagsanlæg. Billedet er fra en dansk platform i Nordsøen.
Lyt til artiklen

Regeringen, Dansk Folkeparti og Enhedslistens aftale om at hæve skatterne i Nordsøen for 28,5 milliarder kroner og bruge pengene på bedre tog kan ende i et internationalt søgsmål mod den danske stat.

Det vurderer Lauge Skovgaard Poulsen, der er forsker i international politik og økonomi ved Oxford University og London University.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her