Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ny prognose: Nu vender dansk økonomi efter tre års stilstand

positivisme. Det er især de danske forbrugeres mere positive syn på økonomien, som får EU-Kommissionen til at spå om en markant vækst i økonomien fra næste år.
positivisme. Det er især de danske forbrugeres mere positive syn på økonomien, som får EU-Kommissionen til at spå om en markant vækst i økonomien fra næste år.

Den danske økonomi er ved at vende rundt efter tre års stilstand. Sådan lyder analysen fra EU-Kommissionen i den økonomiske efterårsprognose, der er blevet offentliggjort i Bruxelles.

Mens kommissionen forudser en vækst i det danske bruttonationalprodukt på bare 0,3 procent i år, er tallet 1,7 procent for næste år og 1,8 procent for 2015.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her