Den VW Touran, der er omtalt i artiklen, har ikke partikelfilter. Det har den i dag – ligesom de fleste nye dieselbiler, der sælges i Danmark. »Sådan en bil vil aldrig få problemer med røggastesten ved syn. Men ejeren af en dieselbil med partikelfilter skal læse instruktionsbogen grundigt. Der vil typisk være et afsnit om noget, der kan hedde ’selvrenselsescyklus’ eller lignende«, siger Søren W. Rasmussen, bilteknisk redaktør i FDM. Her brænder systemet selv de overskydende partikler, og mens det foregår, kan motoren arbejde lidt ujævnt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce