Minister 'kisteglad' for stormløb på SP-midler

Tre ud af fire danskere vil have deres SP-penge ud af ordningen. Det skaber problemer for dem, der er tilbage.
Tre ud af fire danskere vil have deres SP-penge ud af ordningen. Det skaber problemer for dem, der er tilbage.
Lyt til artiklen

Beskæftigelsesministeriet er sammen med ATP i gang med at undersøge, hvordan man bedst muligt håndterer de midler, der er tilbage i SP-ordningen efter danskernes stormløb mod ordningen, hvor pengene kan hæves.

Interessen er så stor, at der ikke er økonomi i at lade ordningen eksistere. Med de mange udbetalinger bliver det simpelthen for dyrt for de resterende kunder at blive, siger ATP-chef Lars Rohde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her