Bankernes betalingsservice, PBS udnytter sit monopol og tager overpriser for at håndtere virksomhedernes opkrævninger hos deres kunder.
Sådan lyder beskyldningerne fra brancheforeningerne Dansk Erhverv og Oliebranchen, skriver Berlingske Business. De to organisationer er utilfredse med, at PBS ikke har sænket sine priser overfor deres kunder i takt med at, at der er kommet flere og flere kunder til.
»Vi har set, at priserne stille og roligt er steget, til trods for at antallet af transaktioner hos PBS er vokset markant. Vi havde nok ventet, at vi som kunder hos PBS ville få et prisfald, fordi enhedsomkostningerne er faldet«, siger Henrik Hyltoft, der er markedsdirektør i organisationen Dansk Erhverv.




























