Nordiske hovedstæder slås om de multinationale virksomheder

Boom. Stockholm var i førertrøjen blandt de skandinaviske hovedstæder frem til cirka 1990. Derefter tog København over.
Boom. Stockholm var i førertrøjen blandt de skandinaviske hovedstæder frem til cirka 1990. Derefter tog København over.
Lyt til artiklen

Tiden er kommet til, at de skandinaviske hovedstæder lægger gamle dages stridigheder bag sig og finder en fælles model for, hvordan de bedst kan tiltrække de største internationale virksomheder. Det fastslår eksperter over for Politiken.

»Vi må lægge den gamle konkurrence væk. Hovedstæderne bør udnytte hinandens forskelligheder og droppe kampen om de samme virksomheders gunst. Det gælder om at finde en fælles konkurrencemodel«, siger professor ved handelshøjskolen CBS Uffe Østergaard, der i årtier har beskæftiget sig indgående med de nordiske landes interne forhold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her