Mærsks milliard-opjustering overrasker analytikere

iøjefaldende. Omsætningen og overskuddet i Mærsks containerrederi har været en positiv overraskelse i halvårsregnskab, som koncernen netop har offentliggjort.
iøjefaldende. Omsætningen og overskuddet i Mærsks containerrederi har været en positiv overraskelse i halvårsregnskab, som koncernen netop har offentliggjort.
Lyt til artiklen

A.P Møller - Mærsks regnskab for andet kvartal er pænt med en opjustering større end ventet, og det danske selskab er derfor positivt indstillet frem mod de kommende kvartaler. Det vurderer Jacob Pedersen, der er analytiker i Sydbank.

»Opjusteringen er større end ventet. Jeg var ikke selv sikker på, at Mærsk ville komme med en opjustering nu, men jeg synes, man viser en meget stor grad af tillid forud for de kommende kvartaler«, siger Jacob Pedersen til Ritzau Finans.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her