Danske Bank nedskriver sin egenkapital med 9 milliarder kroner

meddelelse. Danske Banks topdirektør, Thomas Borgen, har sendt meddelelsen om nedskrivningen til fondsbørsen i dag.
meddelelse. Danske Banks topdirektør, Thomas Borgen, har sendt meddelelsen om nedskrivningen til fondsbørsen i dag.
Lyt til artiklen

Danske Bank nedskriver sin goodwill for ni milliarder kroner, og egenkapitalen sænkes dermed samme beløb. Det oplyser Danske Bank til Fondsbørsen.

30. september i år var Danske Banks egenkapital på 158,7 milliarder kroner, mens goodwill var anslået til 18,6 milliarder kroner. Goodwill nedskrives med ni milliarder kroner i årsregnskabet for 2014, oplyser Danske Bank.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her