Pandora sælger et hav af ringe og tror nu endnu mere på 2015

Smykker. Pandora er kommet godt fra start i 2015 med en tocifret vækst i de første tre måneder af året.
Smykker. Pandora er kommet godt fra start i 2015 med en tocifret vækst i de første tre måneder af året.
Lyt til artiklen

De første tre måneder af året har været overordentligt venlige ved den danske smykkevirksomhed Pandora. En vækst på 36,8 procent i omsætningen får derfor topchef Anders Kolding Friis til at opjustere forventninger til 2015 med en milliard kroner.

»En opjustering så tidligt i 2015 afspejler en rigtig god udvikling salgsmæssigt i virksomheden. De er kommet rigtig godt fra start i 2015. Omsætningen er bedre end forventet, hvilket især er drevet af modne markeder som det australske, britiske og amerikanske«, siger aktieanalytiker i Sydbank Søren Løntoft Hansen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her