Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

VW: Drop snak om afgifter på elbilerne – de kommer

Indtil for få år siden havde elbiler ingen afgift. Den indfases nu ganske langsomt. Først i 2022 vil afgiftsniveauet være på højde med konventionelle bilers.
Indtil for få år siden havde elbiler ingen afgift. Den indfases nu ganske langsomt. Først i 2022 vil afgiftsniveauet være på højde med konventionelle bilers.

Lad os tage en af verdens største bilkoncerner – VW, der sælger bl.a. Volkswagen, Skoda og Seat. For få uger siden offentliggjorde koncernen, at den frem mod 2030 vil bruge 500 milliarder kroner på elbilteknologier.

Den er ikke alene, men følger ifølge pressechef i VW Danmark Søs Righolt blot strømmen af store bilproducenter, der lige nu går all in på elbilsmarkedet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her