Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Flere ordrer til danske virksomheder er et af argumenterne for at afskaffe forsvarsforbeholdet. Trods solid føring til jasiden vil den danske statsminister ikke sige, at valget er afgjort.

Hvad kan Danmark få ud af EU’s forsvarssamarbejde, Mette Frederiksen?

Mette Frederiksen (S) og Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, i et venskabeligt øjeblik på EU-topmødets sidste dag. Foto: Olivier Matthys/Ritzau Scanpix
Mette Frederiksen (S) og Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, i et venskabeligt øjeblik på EU-topmødets sidste dag. Foto: Olivier Matthys/Ritzau Scanpix

Sidstedagen på EU-topmødet i Bruxelles blev blandt andet brugt til at diskutere, hvordan man kan styrke det fælleseuropæiske forsvarssamarbejde.

Et samarbejde, som Danmark som bekendt ikke fuldbyrdet kan tage del i.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her