Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Fremover vil Socialdemokratiet højst have 60 procent mænd eller kvinder på listen over kandidater. Men en markant undtagelse og Mette Frederiksens udpegning af mange mandlige ministre møder kritik.

Socialdemokratiet vil indføre kønskvoter, men partiets folketingskandidater er ikke omfattet

Mette Frederiksens første regering havde i juni 2019 syv kvindelige ministre og 13 mandlige. I dag er antallet af socialdemokratiske kvinder med en ministertitel nede på tre. Foto: Jens Dresling
Mette Frederiksens første regering havde i juni 2019 syv kvindelige ministre og 13 mandlige. I dag er antallet af socialdemokratiske kvinder med en ministertitel nede på tre. Foto: Jens Dresling

Der er for mange mænd på Socialdemokratiets tillidsposter og blandt partiets folkevalgte politikere.

Det konstaterer den socialdemokratiske hovedbestyrelse, hvor statsminister Mette Frederiksen (S) sidder for bordenden, frem mod weekendens partikongres i Aalborg. Derfor foreslår hovedbestyrelsen at indføre kønskvoter i stort set hele Socialdemokratiet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her