Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Klima- og energiminister Lars Aagaard (M) vil have analyseret potentialer og risici ved at indføre moderne atomkraft i Danmark som supplement til sol- og vindenergi.

Regeringen vil undersøge muligheden for atomkraft i Danmark

Illustration: Rasmus Vendrup
Illustration: Rasmus Vendrup

Efter 40 års forbud mod at lade atomkraft indgå i dansk energiplanlægning sætter regeringen gang i et større analysearbejde, som skal undersøge og afveje potentialer, muligheder og risici ved at benytte atomkraft som supplement til sol- og vindenergi i den fremtidige energiforsyning i Danmark.

Det fortæller klima- og energiminister Lars Aagaard (M), som onsdag er indkaldt af de borgerlige oppositionspartier i en hasteforespørgsel om indførelse af kernekraft.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her