Det var blandt andet forsvarets manglende overblik over sine bygningers tilstand, der fik Statsrevisorerne til mandag at rette alvorlig kritik mod Forsvarsministeriet.

»Det er sådan noget, en husejer gør«: Hård kritik af Forsvarsministeriet

Arbejdstilsynet har givet over 100 påbud til forsvaret. Der er bl.a. fundet skimmelsvamp på kasernernes opholdsarealer og dårlige toilet- og badefaciliteter. Foto: Frederik Bruun Kynde
Arbejdstilsynet har givet over 100 påbud til forsvaret. Der er bl.a. fundet skimmelsvamp på kasernernes opholdsarealer og dårlige toilet- og badefaciliteter. Foto: Frederik Bruun Kynde
Lyt til artiklen

Der var alvorlige miner, da Statsrevisorerne mandag eftermiddag rettede skarp kritik mod Forsvarsministeriet og dets manglende vedligehold af forsvarets bygninger.

Konkret pegede Statsrevisorerne på tre forhold, som har ledt dem til den konklusion, at Forsvarsministeriets styring af vedligeholdelsen af forsvarets bygninger har været »yderst mangelfuld«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her