Der skulle både hiv, sving og intern armlægning til, før den var »hjemme« for Venstres Lone Andersen, skriver Elisabet Svane i denne politiske analyse.

Bag facaden foregik der et delikat politisk dobbeltspil

Venstres Lone Andersen skulle efter sigende først have sagt nej til borgmesterposten i Ringkøbing-Skjern. Det afviser hun selv er tilfældet. Foto: Astrid Dalum/Ritzau Scanpix
Venstres Lone Andersen skulle efter sigende først have sagt nej til borgmesterposten i Ringkøbing-Skjern. Det afviser hun selv er tilfældet. Foto: Astrid Dalum/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den korte version af det drama, der torsdag gav Ringkøbing-Skjern sin tredje kommende borgmester på en uge, er, at posten først skulle rundt om to tidligere Venstre-mænd, før den landede hos en Venstre-kvinde.

Fra natten til onsdag i sidste uge til lørdag eftermiddag var det danmarksdemokraten, den tidligere Venstre-mand, Mads Fuglede, der havde borgmesterposten. Så fik den konservative, tidligere Venstre-mand, Lennart Qvist posten frem til torsdag eftermiddag i denne uge, hvor han måtte aflevere den til Lone Andersen, der både nu og før er fra Venstre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her