Forældre: Vi tror stadig på nationale test

Formand Thomas Damkjær Petersen fra foreningen Skole og Samfund ser gerne, at flere partier kommer med i et folkeskoleforlig efter valget.
Formand Thomas Damkjær Petersen fra foreningen Skole og Samfund ser gerne, at flere partier kommer med i et folkeskoleforlig efter valget.
Lyt til artiklen

Forældreforeningen Skole og Samfund tager positivt imod Socialdemokraternes melding om at opsige folkeskoleforliget efter valget, hvis det kan skabe mulighed for et bredt forlig.

»Det, der er vigtigt, er, at vi har et bredt folkeskoleforlig ind over midten. Og det forlig, vi har i øjelbikket, er jo ikke specielt bredt, så vi er meget åbne, hvis det kan lade sig gøre at få Ny Alliance, SF og de radikale med i en aftale om folkeskolen«, siger Thomas Damkjær Petersen, der er formand for Skole og Samfund, en forening for blandt andet skolebestyrelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her