Asylaftale hæver straffen for sort arbejde

Lyt til artiklen

Hvis en af de afviste asylansøgere bliver grebet i at arbejde sort, skal både arbejdsgiver- og tager straffes hårdt. Det fremgår af den asylaftale, som regeringen og DF har indgået om de afviste asylansøgere.

Skærpelse
50 familier med børn – eller 170 personer – får nu mulighed for at flytte uden for asylcentrene.

Men de må fortsat ikke arbejde i Danmark, hvilket tidligere har udløst en række tilfælde, hvor de asylansøgere har arbejdet illegalt. Og det vil forligspartierne nu slå endnu hårdere ned på. »Aftaleparterne er enige om, at det bør overvejes, om der er grund til at skærpe de strafferetlige konsekvenser for asylansøgere og arbejdsgivere ved illegalt arbejde«, hedder det i aftalen. En arbejdsgiver, der beskæftiger en udlænding uden arbejdstilladelse, straffes ifølge forslaget med bøde eller fængsel indtil 2 år. I dag er straffen op til halvandet års fængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her