Diplomater roser regeringen i Muhammedsag

PLOs repræsentant i Danmark Amro Alhourani mener, den danske regering opfører sig klogt.
PLOs repræsentant i Danmark Amro Alhourani mener, den danske regering opfører sig klogt.
Lyt til artiklen

Efter en lille times møde forlod repræsentanterne fra 10 muslimske ambassader i Danmark det danske udenrigsministerium. De var til briefing om Muhammedtegningerne med to højtstående embedsmænd, der skulle redegøre for den danske regerings indstilling til situationen. Efter mødet var det sparsomt med kommentarer.

Efter at have forladt mødelokalet stod diplomaterne et par minutter med kontrollerede tandsmil, foldede hænder og intern smalltalk, før størstedelen af dem passerede gennem pressehorden uden at fortrække en mine. Regeringen handler klogt Amro Alhourani, repræsentant for PLO i Danmark, var tilfreds med mødet: »Den danske regeringen positionerer sig klogt«, konstaterer Amro Alhourani. Den danske regering forklarede diplomaterne baggrunden for genoptrykningen af Muhammedtegningerne – mordtruslerne mod tegner Kurt Westergaard – og at regeringen ikke kan gribe ind. Fejl skal rettes På mødet drøftede diplomaterne og de danske repræsentanter blandt andet en række fejlfortolkninger, der har floreret i blandt andet den egyptisk avis Al-Gomhuria.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her