Danmark slås mere med EF-Domstol

Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) er hjemme fra ferie og skal ind i sagen om EF-Domstolen, der presser den danske udlændingelovgivning.
Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) er hjemme fra ferie og skal ind i sagen om EF-Domstolen, der presser den danske udlændingelovgivning.
Lyt til artiklen

Antallet af sager ved EF-Domstolen, hvor den danske regering har forsøgt at påvirke udfaldet, er steget markant i takt med domstolens voksende indflydelse i Danmark og resten af EU.

Ifølge Berlingske Tidende viser Folketingets hjemmeside, at Danmark i år har deltaget i mere end 20 sager af såkaldt »principiel karakter«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her