Topreporter: Muhammed-krisen synd for jer

Sagen om muhammedtegningerne gav os skrammer i udlandet. Men mange føler også sympati for danskernes situation, mener britisk stjernereporter.
Sagen om muhammedtegningerne gav os skrammer i udlandet. Men mange føler også sympati for danskernes situation, mener britisk stjernereporter.
Lyt til artiklen

Vi fik læst og påskrevet men også kærlige klap på kinden, da flere repræsentanter for udenlandske medier på et møde i København stod ansigt til ansigt med statsministeren og 150 danske kommunikationschefer fra virksomheder og organisationer.

Medierne skulle give deres syn på Danmark, og klarest i mælet var Quentin Peel, mangeårig udlandsredaktør fra den internationalt anerkendte avis Financial Times med et dybtgående kendskab til Danmark og danskerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her