Flere partier på Christiansborg kræver nu direkte et opgør med Politiets Efterretningstjenestes (PET) arbejdsmetoder.
Det sker, efter at integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) med baggrund i en embedsmandsrapport har foreslået en mere dialogorienteret linje over for radikale muslimer.
Forslaget blev i går pure afvist af flere ledende Venstrefolk med velfærdsminister Karen Jespersen i spidsen. Og det får nu Liberal Alliance og Dansk Folkeparti til at gå i kødet på Politiets Efterretningstjeneste.
»Mange af disse anbefalinger kommer jo direkte fra PET. Og vi ved fra deres årsrapport, at de netop selv bruger dialogen med islamister som redskab i deres arbejde. Og det synes vi er forkert«, siger Dansk Folkepartis retsordfører, Peter Skaarup.
DF: PET's hjemmeside bør renses
Han henviser blandt andet til, at PET’s hjemmeside indeholder de samme anbefalinger som embedsmandsrapporten. Derfor vil han nu have en drøftelse af PET’s arbejdsmetoder med regeringen:
»Det her er et meget centralt punkt for vores samarbejde med regeringen. Disse ting bør fjernes fra PET’s hjemmeside«, siger han. PET i dialog med yderligtgående i årevis
PET har i årevis haft dialogmøder med imamer i det yderligtgående muslimske miljø. Initiativet blev igangsat under den daværende operative PET-chef, Hans Jørgen Bonnichsen, og fungerer ifølge PET’s seneste årsrapport stadig som et centralt arbejdsredskab for tjenesten.
I årsrapporten står, at PET skal styrke dialogen med personer »med kontroversielle holdninger« og derigennem modvirke, at unge muslimer fatter sympati for al-Qaeda og andre terrororganisationer. Khader: Rønn i seng med Bonnichsen
Det er den samme passage, som har fundet vej til embedsmandsrapporten. Og det er lederen af Liberal Alliance, Naser Khader, rasende over:
»Det virker, som om Birthe Rønn går i seng med Hans Jørgen Bonnichsen«, siger han.



























