Strid om Asmaas tørklæde for FN

Enhedslistens Asmaa Abdol-Hamid med klaphat som direkte provokation mod Dansk Folkepartis kritik af hende.
Enhedslistens Asmaa Abdol-Hamid med klaphat som direkte provokation mod Dansk Folkepartis kritik af hende.
Lyt til artiklen

FN kommer til at afgøre, om flere fremtrædende medlemmer af Dansk Folkeparti, herunder partiformand Pia Kjærsgaard, gik over stregen, da de sammenlignede muslimer med nazister og tørklæder med hagekors.

Først i det nye år dumper der en klage ind af brevsprækken hos FN’s Menneskerettighedskomité i Geneve. Afsenderen er Dokumentations- og Rådgivningscenteret om Racediskrimination (DRC).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her