Dansk Folkepartis finansordfører Kristian Thulesen Dahl afviser, at SF skal med forhandlingerne om en kommende bankpakke.
»Hvis det er med det udgangspunkt, at SF – som en betingelse for at være med i en aftale om euro-afstemningen - vil være med være med i forhandlingerne en bankpakke, så har vi da ingen interesse at invitere SF med«, sagde Kristian Thulesen Dahl før et møde i Erhvervs- og Økonomiministeriet, hvor regeringen lige nu holder det første møde om Bankpakke II, som skal være med til at vende økonomisk mørke til lysere tider.
Døren er nu lukket for SF
I Politiken i dag truer SF’s formand, Villy Søvndal, statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) med at boykotte forhandlingerne om en kommende euroafstemning, hvis ikke SF bliver inviteret med til forhandlinger om en ny bankpakke, som måske når op på 100 milliarder skattekroner.
Men med Dansk Folkepartis nej, er døren lukket for SF.




























