Radikale spår øget indvandring

Lyt til artiklen

Antallet af familiesammenføringer efter EU-reglerne vil stige voldsomt i de kommende år.

Det forudser de radikale på trods af, at stigningen fra 2007 til 2008 kun har været på 50 personer. »Antalsmæssigt er 50 flere personer måske ikke så mange, men tallet dækker over en meget kraftig procentuel stigning i familiesammenføringer«, siger udlændingeordfører Morten Østergaard (R). De 50 personer svarer i procent til en stigning på 50 procent. Og den stigningstakst vil fortsætte, forudser de radikale. »Hvis det stiger 50 procent om året, så kan det hurtigt blive til noget, og jeg tror, at vi mindst vil se en sådan kraftig stigning«, siger Morten Østergaard. Radikale vil have tallene I 2007 blev der givet 105 tilladelser efter EU-reglerne. I 2008 var antallet 155. Hertil kommer 250 ansøgninger, som endnu ikke er afgjort. »Det er jo ret markant. Man skal huske, at det ikke var ret mange måneder sidste år, hvor der var afklaring om reglerne. Ingen turde søge, mens alle forhandlingerne foregik«, siger Morten Østergaard. »Derfor kan tallet sige så godt være en indikation af, at flere og flere danskere vil bruge EU-reglerne til at få deres udenlandske ægtefælle til Danmark«.

Flest vil søge efter EU's regler
Morten Østergaard forudser, at der i de kommende år vil være flest, der søger efter EU-reglerne for at undgå kravene i udlændingeloven som 24 års reglen og tilknytningskravet.

I 2008 var det samlede antal familiesammenføringer 3.793 inklusive de 155, som er givet efter EU-reglerne om arbejdskraftens fri bevægelighed.

Morten Østergaard har nu bedt om at få de nye tal fra Integrationsministeriet.

Rønn: Overhovedet ikke alarmerende
Trods de 250 ubehandlede sager er integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) ikke bekymret over udviklingen.

»Under alle omstændigheder er tallet jo overhovedet ikke alarmerende i forhold til advarslerne om, at der var flere tusinde, der ville søge. Det er jo overhovedet ikke tilfældet«, siger Birthe Rønn Hornbech til TV 2 News.

Hun mener, at stigningen skyldes »ophobning«.

»Der har selvfølgelig været en vis ophobning på grund af den omtale, men jeg tror simpelt hen, at folk flytter til Sverige, fordi de ønsker at være i Sverige. Sverige er et meget billigt land, registreringsafgiften er helt mikroskopisk i forhold til den danske«, siger Rønn Hornbech, der påpeger, at hun selv har »opfordret folk til at søge lige siden i sommer«.

»Regeringens politik er en succes«

Integrationsministeren tror ikke på den radikale prognose.

»Jeg tror ikke, at tallet vil stige yderligere. De ubehandlede sager, der ligger er udtryk for en ophobning på grund af den megen omtale og på grund af nye regler. Men vi har jo forsøgt at dæmme op for, at man skal bruge EU-reglerne som en smutvej for at få illegale indvandrere hertil«.

»Dem, der søger, er dem, der ville have søgt alligevel. Og så er det jo klart, at folk flytter mere, folk rejser mere, og selvfølgelig er der flere, der forelsker sig og vil giftes. Det vil man altid kunne se på tallene, men regeringens politik er en succes«, siger Birthe Rønn Hornbech.

Ministeren er i gang med at kigge nærmere på de 250 endnu ikke afgjorte sager efter EU-reglerne.

»Det analyserer vi sammen med Dansk Folkeparti, som er vores aftalepartner«, siger Rønn Hornbech.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her