Politikere åbner for arresthus til unge

Unge kriminelle skal ikke være sammen med hærdede forbrydere, mener SF. Arkivfoto.
Unge kriminelle skal ikke være sammen med hærdede forbrydere, mener SF. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Unge kriminelle kan muligvis se frem til at blive sat i et særligt arresthus, hvor de undgår at pleje omgang med ældre og mere hærdede kriminelle. I hvert fald er et flertal blandt Folketingets partier åbne for idéen, skriver Berlingske Tidende.

Kriminalforsorgen har ellers forsøgt at dæmme op for problemet ved at placere et par håndfulde unge bag tremmer i Vestre Fængsel i en separat afdeling væk fra de voksne fanger, men det indebærer en form for isolationsfængsling, lyder kritikken fra blandt andre SF, som derfor foreslår at omdanne et af landets arresthuse til et særligt midlertidigt ungdomsfængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her